Jedeme Radotín, jedeme ...

KUŽELKY A BOWLING

Hlavní rozdíly mezi kuželkami a bowlingem

1.

2.

Kuželky v kuželkářském sportu jsou užšší než u bowlingu a vzhledem k menší velikosti koule a větším mezerám mezi nimi musí být hody přesnější.
Kuželkářské koule nemají žádné otvory a musí se držet v celé dlani. Váha všech koulí je stejná, pouze děti hrají s menšími koulemi.

Kuželky u bowlingu jsou širší než v kuželkářském sportu a vzhledem k velikosti koule a menším mezerám mezi nimi se dají snadněji zasáhnout.
Bowlingové koule jsou větší, těžší a mají v sobě 3 otvory pro prsty. Ke hře se používají koule různé váhy.

Rozestavění - Kuželky

Rozestavění - Bowling

3.

4.

Kuželky u kuželkářského sportu jsou rozestavěné do kosočtverce a je jich 9. Mezery mezi nimi jsou stejně veliké jako je rozměr hrací koule.

Kuželky u bowlingu jsou rozestavěné do tvaru trojúhelníku a je jich 10 a mezery mezi nimi jsou menší než je velikost hrací  koule.

5.

6.

U kuželek se musí koule pokládat pouze na náhozovou desku, která je umístěna uprostřed rozběžiště. Rozběh u kuželek může být prakticky z jakéhokoliv protiskluzového materiálu např. koberec, lino apod.

U bowlingu se koule může pokládat kdekoliv v prostoru rozběhu a i na dráhu, přičemž hráč nesmí překročit čáru, kde začíná dráha.
Rozběh u bowlingu je lisovaná dřevěná hmota.

7.

8.

Ve všech kuželkářských soutěžích se hraje tzv. sdružená disciplína. Označujeme ji např. 100 h.s, což znamená, že se hraje 100 hodů sdružených.
Sdružená disciplína se skládá vždy ze dvou disciplín - PLNÉ a DORÁŽKY. Např. v disciplíně 100 h.s. se hraje celkem 50 hodů do plných a 50 hodů do dorážky. Hrát do plných znamená, že všechny hody této dílčí disciplíny se hrají vždy do plného stavu 9-ti kuželek. Hrát dorážku znamená, že hráč po prvním hodu do plných doráží dalšími hody kuželky, které zůstaly stát. Teprve po jejich doražení se znovu postaví všechny kuželky.
V ČR se hrají disciplíny 120 h.s. v ligových soutěžích. V nižších soutěžích se hraje disciplína 100 h.s. V kategorii Žáků se hraje 60 h.s. Pro odehrání každé disciplíny je definován čas, za který musí hráč hody stihnout.
V družstvu získává hráč za vítězství 1 bod, družstvo pak za součet výkonů hráčů 2 body.
Soutěže 6ti členných družstev se hrají systémem podzim-jaro obdobně jako např. ve fotbale.

Bowlingová hra se skládá z deseti částí. V každé části má hráč k dispozici 2 hody. Jsou-li všechny kuželky shozeny prvním hodem (a druhý hod kola se tedy neuskuteční), je dosaženo STRIKE ("strajku"). K deseti takto dosaženým bodům se připočítávají body dosažené ve dvou následujících hodech (bonus). V jednom kole lze tedy získat max. 30 bodů (jeden strike a po něm musí následovat další dva strike). Jestliže je ke shození kuželek potřeba dvou hodů, dosáhneme spare ("sper"). K deseti takto dosaženým bodům jsou v tomto případě připočteny body dosažené v následujícím hodu. V kole, v němž je dosaženo spare lze proto dosáhnout max. 20 bodů (jeden spare a po něm jeden strike). Pokud nejsou dvěma hody shozeny všechny kuželky, je zaznamenán počet těch, které byly shozeny. Jestliže dosáhneme v desátém kole strike, máme ještě dva hody. Je-li dosaženo v desátém kole spare, máme ještě jeden hod. Maximálně lze tedy dosáhnout v jedné hře 300 bodů (samé strike).


© SC Olympia Radotín - Poslední aktualizace 01.10.2024