Jedeme Radotín, jedeme ...

100 let Radotínského SK

Radotínský SK, pod jehož hlavičkou náš oddíl působili více než 30 let až do r 2004, slaví v letošním roce 100 let činnosti. Na oslavu. která se uskutečnila 8.10.22 u Městské knihovny v Radotíně byli pozváni i zástupci ostatních sportovních sdružení z Radotína.  Byli zde oceněni také nejvýznamnější zástupci, radotínských sportů.  Za náš oddíl byl oceněn dlouholetý předseda a zakládající člen oddílu  Jiří Ujhelyi. Ocenění převzal z rukou senátora a presidentského kandidáta Pavla Fišera. Na akci měl náš oddíl také svůj panel s nejvýznamnějšími úspěchy naší historie.


Radotín je místo, kde se opravdu hodně sportuje. Jsou tu zastoupeny kopaná, volejbal, softball, košíková, atletika, tenis, badminton, vodáci, turisti, nohejbal,  kuželky, petanque, lacross, ...

Mezi radotínskou veřejností se asi nejvíce vzpomíná na zlatá léta šedesátá, kdy fotbalisté hráli II. ligu a obsadili v ní 3x 3.místo. Je již jen málo pamětníků na utkání se Slavii na Strahově, na utkání s Bohemkou, ale i dalšími týmy, které dnes hrají I. ligu - Plzeň, České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice. Dnes mohou pamětníci již jen zamáčknout slzu.

Ale i v jiných sportech se prožívala v Radotíně zlatá léta. Basketbalisté měli ve svých řadách v r.1996-2010 skvělého hráče Jiřího Zídka, se kterým to dotáhli až do 2. ligy. Na sklonku své kariéry tu podával někdejší hráč NBA neuvěřitelné výkony. Svoje poslední utkání tu odehrál v 66 letech. Letos nás tento basketbalový srdcař definitivně opustil a svoje trojky teď hází v jiných výšinách.

V naší městské části jsme se mohli či se ještě můžeme setkat také se sportovci, kteří ač radotínští občané, proslavili se v jiných oddílech. Za všechny jmenujme ty, kteří dosáhli významných úspěchů, jako např.:
 

Jan Bártl
účastník neoficiálního MS (Strongman Cup) na Hawaii v roce 2000, jeden z deseti nejsilnějších mužů světa, ve dvou disciplínách nejlepší. Dříve lehký atlet, koulař, člen Dukly Praha se ziskem několika medailí z mistrovství republiky.

Libuše Cmíralová-Honzíková

sportovní gymnastka, členka národního týmu, 2. místo soutěži družstev na MS v roce 1962.

Ivan Čermák

motokárový závodník, na mistrovství republiky ve třídě FC do 125 ccm v roce 1987 3. místo a v roce 1992 2. místo.

Ladislav Gürtler

rychlostní kanoista, mistr republiky z roku 1962 ve třídě C5 na trati 1000 m.

Josef Hřebeček
motokrosový závodník, člen Dukly Praha, mistr republiky ve třídě do 350 a 500 ccm v letech 1961 a 1962. V roce 1963 mistr ČSSR ve třídě do 500 ccm. Na MS v roce 1965 ve třídě do 500 ccm 3. místo.

Pavel Hurdálek
trasér a trenér zrakově postižených sportovců, účastník paralympijských her 1992 v Barceloně, s Pavlou Valníčkovou zlaté medaile v bězích na 1500 m a 3000 m (současně i světový rekord), vodič na zimních paralympiádách 1992 v Albertville (stříbro a bronz v bězích na lyžích) a 1998 v Naganu.

Martin Jiránek

fotbalista, odchovanec RSK, hráč I. ligy za Bohemians Praha a Slovan Liberec, nyní hráč Spartaku Moskva.

Eva Marková

tenistka, v roce 1953 mistryně republiky v dámské čtyřhře společně se Zorkou Rampasovou.

Libor Racek

lehký atlet, diskař, mistr ČR v roce 2000.

Vladimíra Racková

lehká atletka, diskařka, účastnice OH 1992 v Barceloně a 2000 v Sydney, MS 1999 v Seville, mistryně ČR v roce 2000.

Karel Rada

fotbalista SK Slávia Praha, člen národního družstva ČR.

Marie Řezníčková

házenkářka, členka prvoligového oddílu Spartak Praha Sokolovo ( Sparta Praha ) trojnásobného vítěze první ligy v letech 1961 - 1965 a vítěze PMEZ v roce 1962.

Petr Stach

kulturista, v sedmdesátých letech 20. století několikanásobný mistr ČSSR ve váze do 90 kg, v roce 1975 a 1977 mistr Evropy, v roce 1977 3. místo a v roce 1978 2. místo na mistrovství světa.

Petr Turek

automobilový závodník na buggynách, v roce 2000 na mistrovství ČR třetí ve třídě do 1600 ccm.

Zdeněk Turek

automobilový závodník na buggynách, otec Petra Turka, mistr republiky bez rozdílu kubatury v roce 1979.

Otakar Vindyš

hokejista, člen reprezentačního mužstva ČR, vítěz ME 1911, 3. místo na ZOH v roce 1920.

Jiří Zídek ml.

Basketbalista, první Čech hrající nejprestižnější soutěž NBA; s litevským mistrem Žalgiris Kaunas vítěz PMEZ v ročníku 1998/99; nyní hráč Realu Madrid.© SC Olympia Radotín - Poslední aktualizace 19.10.2022